جاذبه های گردشگری مشهد

مشهد مرکزاستان خراسان رضوی و بزرگترین شهر ایران است.در این شهر مقبره مقدس امام رضا (ع) قرار دارد که به این دلیل به عنوان شهری مذهبی شناخته می شودو به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شده است. هم‌چنین مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» در سال ۲۰۱۷ برگزیده شد.گنبد های طلایی و مینا کاری های حرم چشم انداز زیبایی را به این شهر میدهد.همه ساله زوار زیادی برای زیارت حرم امام رضا (ع)به این شهر می آیند.

مشهد مکان مقدس و دیدنی ایران

مقبره فردوسی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و موزه توس که الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی، به ویژه آرامگاه کوروش بود به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ آغاز و با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی به خصوص ستون‌ها و سرستون‌ها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است. بخش فوقانی بنا به‌صورت توخالی ساخته شده و فضای داخلی آن نیز علاوه بر الهام گرفتن از معماری دوره اشکانی شامل ۲۰ ستون مرمری در پائین و ۸ ستون در بخش فوقانی است. در بخش‌هایی از آرامگاه نیز دیوارنگاره‌هایی از فریدون صدیقی نصب شده که نمایش صحنه‌هایی از روایات شاهنامه است.

آرامگاه فردوسی

 

پارک کوه سنگی

پارک کوه سنگی  یکی از قدیمی ترین و به یاد ماندنی ترین مناظر مشهد است. که به دلیل دو کوه سنگی که در آن شهر دیده می شود به این نام نامیده شده است.این مکان به عنوان سومین مکان گردشگری بعد از حرم مقدس امام رضا و آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. ایجاد یک دریاچه مصنوعی و جزیره ای برای پرندگان، تعداد زیادی از گردشگران را جذب میکند.

پارک کوه سنگی پارک دیدنی مشهد

ترقبه

شهر ترقبه و شاندیز در استان خراسان رضوی  و درحدود ۲۹کیلومتری شرق مشهد قرار دارد. در سرشماری سال ۲۰۰۶، جمعیت آن ۱۳،۱۵۸ نفر بود که در ۳۶۶۸ خانواده آنها بود.از غذاهای محلی این شهر دیزی است ولی گردشگران به شیشلیک هم توجه ویژه ای نشان میدهند.ترقبه به عنوان روستا دارای مناظر زیبا و طبیعی  است  که در محدوده کوهی قرار دارد.

سوغاتی های محبوب این شهر شامل صنایع دستی، سبد ,نقاشی های دیواری و فرش است و همچنین برخی از امکانات و خدمات شهری مانند پارک های زیبایی در کنار رودخانه، مخابرات، ایستگاه گاز، کلینیک، مسجد و رستوران دراین منطقه وجود دارد.

ترقبه مکان زیبای مشهد

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *